Ανάπτυξη Επιχειρήσεων και Μείωση του Κόστους μέσων Νέων Επενδυτικών Ευκαιριών και Έργων Περικοπής Κόστους

Φοιτητής: Στάθης Ιωάννης

Έτος: 2007

Η συγκεκριμένη Διπλωματική Εργασία στηρίζεται σε πραγματική μελέτη περίπτωσης που αφορά τη λήψη επενδυτικών αποφάσεων παραγωγικών εγκαταστάσεων πολυεθνικής εταιρείας με στόχο τον περιορισμό του λειτουργικού κόστους, χωρίς χειροτέρευση της ποιότητας των παραγόμενων προϊόντων. Πρόκειται στην πραγματικότητα για μία μελέτη εφικτότητας (feasibility study) για πολλαπλά εναλλακτικά σενάρια χρήσης και επέκτασης παραγωγικών εγκαταστάσεων σε διαφορετικές χώρες. Η ανάλυση που πραγματοποιήθηκε επέδειξε το συμφερότερο από τα εναλλακτικά σενάρια που αναπτύχθηκαν και υπολόγισε σε οικονομικούς όρους το όφελος που προκύπτει σε σχέση με την τρέχουσα κατάσταση.