Σχεδιασμός Συστήματος Συντήρησης Εργοστασίου με Έμφαση στην Πρόληψη Βλαβών και τη Βελτίωση της Παραγωγικότητας του Εξοπλισμού

Φοιτητής: Ρέμπελος Βαγγέλης

Έτος: 2008

Αντικείμενο της διπλωματικής είναι ο σχεδιασμός ενός αποδοτικού Συστήματος Συντήρησης Εργοστασίου που να εκμεταλλεύεται τα οφέλη της Προληπτικής και Ολικής Παραγωγικής Συντήρησης (ΤΡΜ) κατά τρόπο οικονομικά επικερδή για την επιχείρηση. Αναλύοντας το υφιστάμενο σύστημα συντήρησης και εκμεταλλευόμενοι τις πιο σύγχρονες μεθόδους συντήρησης που καταγράφονται στη διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία, όσο και τις βέλτιστες πρακτικές (best practices) που συναντούνται στον επιχειρηματικό κόσμο σχεδιάστηκε ένα νέο μοντέλο Διαδικασιών Συντήρησης με βάση τις συγκεκριμένες ιδιαιτερότητες της επιχείρησης SHELMAN A.E. Το μοντέλο αυτό θέτει και τις προδιαγραφές που πρέπει να πληροί το νέο Πληροφοριακό Σύστημα Συντήρησης.