Συνεργατική Διοίκηση Έργων με Χρήση του Λογισμικού Microsoft Project Server

Φοιτητής: Παπαδόπουλος Σεραφείμ

Έτος: 2008

Το λογισμικό διοίκησης έργων είναι ένα πληροφοριακό εργαλείο που επικουρεί τη Διοίκηση έργων, τη διαχείριση των χρησιμοποιούμενων πόρων και τον χρονικό προγραμματισμό των απαιτούμενων δραστηριοτήτων. Στις περιπτώσεις, όμως, μεγάλων έργων που υλοποιούνται σε πολλές διαφορετικές γεωγραφικές τοποθεσίες και που συμμετέχουν μεγάλες και διαφορετικές ομάδες στελεχών, απαιτείται ένα εργαλείο διοίκησης έργων πιο προηγμένο, που επιτρέπει τη συνεργασία μεταξύ των διαφορετικών εμπλεκομένων.

Η παρούσα Διπλωματική Εργασία εξετάζει τη λειτουργία της συνεργατικής διοίκησης έργων με χρήση του λογισμικού Microsoft Project Server. Η εργασία εξηγεί τον τρόπο με τον οποίο εγκαθιστάται και παραμετροποιείται η συνεργατική πλατφόρμα και παρέχει οδηγίες για την αξιοποίησή της.