Πολυκριτηριακή Ανάλυση Αποφάσεων & Εφαρμογή της στη Λήψη Αποφάσεων Προμήθειας Κύριου Αμυντικού Υλικού

Φοιτητής: Μπαμπαλιούτας Κωνσταντίνος

Έτος: 2009

Η πολυκριτηριακή (ή πολυκριτήρια) ανάλυση αποτελεί μία εφαρμογή της Επιχειρησιακής Έρευνας που επιχειρεί να βοηθήσει στη λήψη αποφάσεων που πραγματοποιούνται από τη Διοίκηση ενός οργανισμού, δημόσιου ή ιδιωτικού. Στην πράξη, πολλές από τις σημαντικές αποφάσεις που λαμβάνονται σε έναν οργανισμό δεν στηρίζονται σε σαφώς καθορισμένες μεθόδους και δεν μπορούν να περιγραφούν με ακριβή ποσοτικά μοντέλα που τεκμηριώνουν πλήρως τον τρόπο με τον οποίο επιλέχθηκε κάποια συγκεκριμένη δράση.

Η παρούσα Διπλωματική Εργασία διερευνά τις δυνατότητες εφαρμογής της πολυκριτηριακής ανάλυσης στη λήψη αποφάσεων προμήθειας κύριου αμυντικού υλικού. Εξετάζει τις δημοφιλέστερες και καταλληλότερες μεθόδους πολυκριτηριακής ανάλυσης και προτείνει μία προσέγγιση εισαγωγής της με τη βοήθεια κατάλληλα κατασκευασμένου πληροφοριακού συστήματος. Η εφικτότητα της προτεινόμενης προσέγγισης, καθώς και οι προυποθέσεις που απαιτεί για να υλοποιηθεί επιτυχώς εξετάζονται στο τέλος της εργασίας, ώστε να προκύψουν συγκεκριμένες προτάσεις για το μέλλον της διαδικασίας προμήθειας αμυντικού υλικού.

Η εργασία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού προγράμματος Athens MBA.