Αποτελεσματική Διαχείριση Έργων Ολοκληρωμένων Πληροφοριακών Συστημάτων (ERP) σε Οργανισμούς Παροχής Υπηρεσιών Υγείας

Φοιτητής: Στρατάκος Γεώργιος

Έτος: 2009

Η διοίκηση έργων εισαγωγής πληροφοριακών συστημάτων στις επιχειρήσεις αποτελεί κρίσιμο παράγοντα επιτυχίας. Τα πληροφοριακά συστήματα ERP είναι ένα από τα χαρακτηριστικότερα παραδείγματα εισαγωγής ολοκληρωμένων πληροφοριακών συστημάτων που απαιτεί τη συμμετοχή και συμβολή πολλών διαφορετικών εμπλεκόμενων, τόσο από την επιχείρηση όσο και από εξωτερικούς συνεργάτες. Η συνεργασία των διαφορετικών εμπεκομένων, οι οποίοι προσεγγίζουν την εισαγωγή του συστήματος από διαφορετικές οπτικές δεν είναι εύκολη υπόθεση και απαιτεί λεπτούς χειρισμούς διαχείρισης.

Η παρούσα διπλωματική εργασία παρουσιάζει τις βασικές αρχές αποτελεσματικής διαχείρισης έργων ERP, στηριζόμενη σε μία προσέγγιση διοίκησης έργων και παρουσιάζει την εφαρμογή της στην περίπτωση εισαγωγής ενός τέτοιου συστήματος σε έναν οργανισμό παροχής υπηρεσιών υγείας.

Η εργασία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού προγράμματος Athens MBA.