Μοντελοποίηση Ρόλων & Διαδικασιών στην Εταιρεία SHELMAN

Φοιτητής: Κραββαρίτης Γεώργιος

Έτος: 2010

Η  διπλωματική εργασία έχει ως αντικείμενο μελέτης την μοντελοποίηση Διαδικασιών καθώς και την υποστήριξη του τρόπου τεκμηρίωσης Ρόλων και Κινήσεων των χρηστών που έχουν πρόσβαση στο πληροφοριακό σύστημα της εταιρείας βιομηχανικής επεξεργασίας ξύλου SHELMAN. Με τη βοήθεια του λογισμικού ARIS  γίνεται η επιλογή των μεθόδων που θα χρησιμοποιηθούν για τις εγκρίσεις ρόλων καθώς και τελική επιλογή χρηστών, των αρμοδιοτήτων  και των δραστηριοτήτων τους .Επίσης μέσω των κατάλληλων μοντέλων και διαγραμμάτων  του ARIS δύναται  να γίνει  μοντελοποίηση σύνθετων Δικαιωμάτων Πρόσβασης και Ρόλων η οποία  μπορεί να αντιμετωπιστεί και ως  προσπάθεια υιοθέτησης   μιας γενικότερης πολιτικής της εταιρείας SHELMAN στο κομμάτι της απεικόνισης  διαφόρων Δικαιωμάτων Πρόσβασης και Ρόλων   των εργαζομένων της εταιρείας οι οποίοι έχουν πρόσβαση στο Σύστημα  ERP. Συνοπτικά , το πρακτικό μέρος της διπλωματικής εργασίας  πραγματεύεται  εκτός από την Τεκμηρίωση Ρόλων και Κινήσεων που ακολουθείται  στην εταιρεία SHELMAN , την Μοντελοποίηση Σύνθετων Δικαιωμάτων Πρόσβασης. Τα δύο παραπάνω ζητήματα αναλύονται εκτενώς και υποστηρίζονται από πλήθος Διαγραμμάτων με τη βοήθεια του Λογισμικού ARIS.  Όλα τα παραπάνω οδηγούν στον Καθορισμό των απαιτήσεων και των Στόχων που θα πρέπει να καλύπτει το σύστημα ώστε να τελεσφορήσει  η μοντελοποίηση Επιχειρησιακών Διεργασιών με  τα επιθυμητά αποτελέσματα για την Επιχείρηση.